Holnap búcsút int a 2024/J sorozatú Prémium Magyar Állampapír: a konstrukció mintegy 53 milliárd forintnyi tőkét és mintegy 8,6 milliárdnyi kamatot fizet ki a befektetőknek.
Hasonló témákkal is foglalkozunk a november 6-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Jelentkezés és regisztráció itt.
Idén már volt egy jelentős pénzeső az állampapíroknál, de jövőre ez még nagyobbat fog szólni: becslésünk szerint 2025-ben mintegy 3000 milliárdos tőke- és kamatkifizetés terheli majd az államkasszát. Ebből csak 1800 milliárdot a prémium állampapírokra kell kifizetnie az államnak, aminek a java része ráadásul az első negyedévben esedékes. Mostani cikkünkben megnéztük, melyik állampapírból mekkora kamatra számíthatnak a befektetők, és arra is keressük a választ, mi lesz a sorsa annak a fennmaradó 6500 milliárdnyi PMÁP-állománynak, amelynek hirtelen 5% környékére fog visszaesni a kamata.
Meglódultak a lakossági állampapírok értékesítési számai: az ÁKK közlése szerint múlt héten mindegyik lakossági papír kereslete nőni tudott, a legtöbbet a FixMÁP-ból vették a magyarok, ezt a bónusz állampapír, majd a MÁP Plusz követte.
Időarányosan kedvezően alakult a központi költségvetés finanszírozása az első félévben, hiszen az egész évre tervezett forrásbevonás 60%-a teljesült. Az év második felére jelentős devizakibocsátás nincs a tervekben, a lakossági és az intézményi forintpiac pedig jó úton jár, hogy megvalósuljanak a 2024-es célok - közölte az ÁKK.
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban az MBH Alapkezelő írását olvashatják:
A kamat és a biztonság a legfontosabb a lakossági befektetőknek akkor, amikor állampapírt választanak, a befektetők majdnem háromnegyede semmit nem hiányol a jelenlegi palettáról – derül ki az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) által rendelt felmérés adataiból. A több mint ötezer kincstári lakossági ügyfél közül minden harmadikat próbáltak már lebeszélni állampapír-vásárlásról.
Egyértelműen javulásnak indultak a lakossági állampapírok értékesítési számai: az ÁKK közlése szerint múlt héten mindegyik lakossági papír kereslete nőni tudott, a legtöbbet a FixMÁP-ból vették a magyarok, ezt a bónusz állampapír, majd a MÁP Plusz követte.
Az Eurostat frissen publikált számai szerint van egy mutató, amelyben Magyarország továbbra is vezet az EU-ban: a magyarok kezében van arányaiban a legtöbb államadósság, de a máltaiak szorosan feljöttek a második helyre. Bár a magyar lakosság állampapír-állománya és aránya nőni tudott tavaly, sok más ország is felébredt Csipkerózsika-álmából, ami érdekes számokat és trendeket hozott Európa-szerte.
Valamelyest javultak a lakossági állampapírok értékesítési számai: az ÁKK közlése szerint bár múlt héten mélypontjára esett az inflációkövető PMÁP értékesítése, nőtt a BMÁP és a fix kamatozású FIXMÁP iránti kereslet, a két hete elinduló új, évi 6,73%-os átlagkamattal operáló MÁP Plusz pedig gyakorlatilag átvette az egyéves papír szerepét és számait az értékesítésben.
Múlt hétre is gyenge értékesítési számokat közölt hétfőn az ÁKK: mélypontja körül maradt az inflációkövető PMÁP értékesítése, visszaesett a BMÁP iránti kereslet, a fix kamatozású FIXMÁP pedig valamelyest növelni tudta az értékesítési számait. Múlt héten elindult az új, évi 6,73%-os átlagkamattal operáló MÁP Plusz, amelynek köszönhetően a hajdani szuperállampapír újra felkerült a térképre, de nagy csodát nem alkotott.
Sávos, évi 6,73%-os átlagkamattal új Magyar Állampapír Pluszt dob a piacra az Államadósság Kezelő Központ. Az új MÁP Pluszt jövő héttől lehet megvásárolni, de a számok azt mutatják: egyedül azoknak lehet érdemes ebben gondolkodniuk, akik 4-5 évre terveznek vele. Ha viszont a DKJ-hozamok nem mennek 4,8% alá a következő 5 év átlagában, akkor 5 éves időtávra is inkább a bónusz állampapírt érdemes választani, rövid távon pedig még mindig a PMÁP a nyerő. De mi értelme így az új, felturbózott MÁP Plusznak? Egy okot azért találtunk.
Júniustól elérhető lesz a megújult Magyar Állampapír Plusz (MÁP Plusz). Az 5 éves születésnapjára magasabb kamatot és új kibocsátási módot kap az évekig legnépszerűbb lakossági állampapír. A MÁP Plusz így újra kiváló választás lehet azok számára, akik rugalmasan hozzáférhető, mégis versenyképes kamatozású megtakarítást keresnek. Az új MÁP Plusz bevezetésével egy időben kivezetésre kerül az Egyéves Magyar Állampapír (1MÁP). Összegyűjtöttük a legfontosabb kérdéseket a megújuló termékkel kapcsolatban, és meg is válaszoltuk azokat.
Évi 6,73%-os kamattal új Magyar Állampapír Pluszt dob a piacra az Államadósság Kezelő Központ. Az új MÁP Pluszt jövő héttől lehet megvásárolni, de már csak havonta lesz új sorozat és értékesítési korlátot is bevezetnek. A MÁP Plusz megújításával kivezetésre kerül az Egyéves Magyar Állampapír (1MÁP). Mutatjuk a részleteket.
Bár továbbra is alacsony kereslet jellemzi a lakossági állampapírok vásárlását, a múlt héten valamelyest javultak a számok, és összesen már közel 49 milliárd forintos bruttó értékesítésről számolt be az ÁKK. Az utóbbi hetek gyenge számai után a PMÁP-kereslete is erőre kapott, de továbbra is a Fix Magyar Állampapírból fogyott a legtöbb.
Jövő héttől kamatot vált a 3 éves Bónusz Magyar Állampapír, és a jó hír az, hogy a kamat nem fog csökkenni: a következő három hónapra is évi 8,37%-kal ketyeg tovább. A Babakötvény után így továbbra is a BMÁP a legmagasabb kamatot adó lakossági papír, de elég ez a kamat ahhoz, hogy 3-5 éves időtávon verni tudja a többi, fix kamatot adó állampapírt? Számolgattunk.
Ma újabb prémium állampapír sorozatok fizetnek kamatot, a Portfolio becslése szerint mintegy 80 milliárd forintot várhatnak a magyar megtakarítók a számlájukra.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Moszkva igyekszik akadályozni a fegyverszállítmányokat.
Ez ritka kombináció, de ma megtörténhet.
Nem teljesen egyeznek a gazdasági nézetei Trump elnökkel.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?