Ahogyan már többször is beszámoltunk róla, elindul a nagy állampapír-pénzeső, idén ma fizet először a prémium állampapír kamatot a befektetőinek, méghozzá nem is akármelyik PMÁP. A legnagyobb vagyonnal bíró, 2033-ban lejáró sorozat fizet ki ma 17,85% kamatot, azaz mintegy 130 milliárd forintot. Ezt követően a 2033/I kamata 3,95%-ra csökken. Mutatjuk a részleteket és a tudnivalókat.
Kivételes helyzetbe került a lakossági megtakarítási piac: mivel az inflációkövető állampapírok kamata a közeljövőben lecsökken, 2025 első hónapjaiban pedig sor kerül a korábbi magas hozamok kifizetésére, ennek eredményeként közel 20 százalékos pluszt könyvelhetnek el az érintettek – közölte a K&H Értékpapír, amely egyúttal ismertette azt is, miben gondolkodnak az ügyfelei a kamatfizetést követően.
Őrület jön a lakossági állampapíroknál idén, utalt ezzel a minap Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter arra, hogy mintegy 3000 milliárd forintot fizet ki az államkassza a lakosságnak 2025-ben. Ennek java része a prémium állampapírok kamataira megy el, pár nap múlva jön is az első komolyabb pénzeső. A kormányt nagyon is foglalkoztatja, mit kezdenek a magyarok ezzel a pénzzel, az állampapír-piaci likviditás és az önfinanszírozás fenntartása érdekében még a bankoktól való visszavásárlások korlátozását is belengette a miniszter. De mit jelent ez a bankoknak és az államnak, és legfőképpen: mit fog lépni a magyar lakosság?
Több lakossági állampapír-sorozat esetében is mától indul az értékesítés, úgy tűnik, 2025-ben ismét meg kell barátkozni az 5-7% közötti kamatokkal. Mutatjuk, hogy melyik állampapírral mekkora kamatot lehet most zsebre tenni.
December 20-án kamatot fizet és egyben le is jár a 3 éves 2024/K jelű prémium állampapír, a befektetők összesen mintegy 85 milliárd forintra számíthatnak. Sokakban felmerülhet a kérdés, mibe érdemes befektetni a likvid megtakarításokat. Az egyik kézenfekvő, olcsó és adótakarékos megoldás továbbra is az állampapír, ezek között pedig kitűnik egy igen magas kamat: a Prémium Magyar Állampapír 7,9%-a. Csakhogy ez a kamat már korántsem 7,9%, mutatjuk, miért, és milyen kamatra kell számítani 2025-ben.
Jövőre összesen 1700 milliárd forintnyi kamatot fizetünk ki a lakosságnak, ennek mintegy 63%-át az első negyedévben. Úgy gondoljuk, hogy a kamatok fele visszajön állampapírokba, a maradék pedig új megtakarításokba vándorol – mondta el a Portfolio-nak adott interjúban Kurali Zoltán, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója. A szakember arra számít, hogy az emberek valószínűleg nem fogják tömegesen eladni a megmaradó prémium állampapírt, hiszen az infláció továbbra is jelen van, a privátbanki ügyfeleknek pedig külön üzent. Kiderültek a részletek a bejelentett állampapírcsere funkcióról is, de aki abban reménykedett, hogy megússza a visszaváltás költségét, az csalódni fog.
Október végére a forintban denominált lakossági állampapírok állománya meghaladta a 11 200 milliárd forintot, ami az év elejéhez képest 11,5%-os (1160 milliárdos) növekedést jelent. Az idei értékesítések volumene ennél magasabb volt, 2700 milliárd forint, vagyis az állomány növekedését fékezte idén egy 1500 milliárd forint körüli visszaváltás. A számokból kiderül az is, hogy a lakossági befektetők érzékenyen reagálnak a negatív hírekre, például kamatcsökkentések bejelentésére, ami a kamatcsökkentés időpontjáig fokozott érdeklődést eredményez, de utána csökkenti a keresletet. Mutatunk pár példát.
2025-ben eddig soha nem látott összegű kamat kerül kifizetésre a lakossági befektetők részére, melynek túlnyomó része az inflációkövető Prémium Magyar Állampapírhoz (PMÁP) kapcsolódik. Ezek az állampapírok most fizetik ki a 2023-as inflációhoz kapcsolódó kamatot. A következő hónapok két fontos kérdése az lesz, mihez kezdenek a lakossági befektetők a több százmilliárd forintnyi bevétellel, illetve hogyan reagálnak majd az inflációkövető állampapírok alacsonyabb kamatára. Az ÁKK arra számít, hogy a kamat nagy részét továbbra is állampapírba forgatják majd vissza a tulajdonosok, illetve nem épül le a lakossági állampapírok állománya, ezek a termékek ugyanis továbbra is versenyképesek más megtakarítási termékekhez képest.
Friss inflációs adatot közölt ma a KSH, e szerint szeptemberben az egy évre visszatekintő áremelkedés 3% volt, vagyis három és fél után először elérte a jegybanki célt. A Portfolio által megkérdezett elemzők szerint azonban az év hátralevő részében még emelkedhet az infláció, ha igazuk lesz, az magasabb prémium állampapír-kamatokat is jelenthet jövőre.
Akik rendszeresen követik a lakossági állampapírok piacát, megfigyelhették, hogy egyre gyakrabbak a kamatcsökkentésről szóló hírek. Mostanra a megújult MÁP Plusz, a FixMÁP és a Kincstári Takarékjegy kamatát is több lépcsőben visszavágták, és a rossz hírünk az, hogy úgy tűnik, nincs itt a vége. De érdemes még ilyen környezetben állampapírt venni? Megnézzük, mennyi az annyi, és mutatunk egy titkos favoritot, amelyre lehet, hogy sokan még nem is gondolnak.
Frissítette idei évre szóló inflációs előrejelzését az MNB, e szerint jövőre mindegyik prémium állampapír kamata 3,95-5,20% közötti tartományba esik vissza a pénzesőt követően.
Holnap búcsút int a 2024/J sorozatú Prémium Magyar Állampapír: a konstrukció mintegy 53 milliárd forintnyi tőkét és mintegy 8,6 milliárdnyi kamatot fizet ki a befektetőknek.
Hasonló témákkal is foglalkozunk a november 6-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Jelentkezés és regisztráció itt.
Idén már volt egy jelentős pénzeső az állampapíroknál, de jövőre ez még nagyobbat fog szólni: becslésünk szerint 2025-ben mintegy 3000 milliárdos tőke- és kamatkifizetés terheli majd az államkasszát. Ebből csak 1800 milliárdot a prémium állampapírokra kell kifizetnie az államnak, aminek a java része ráadásul az első negyedévben esedékes. Mostani cikkünkben megnéztük, melyik állampapírból mekkora kamatra számíthatnak a befektetők, és arra is keressük a választ, mi lesz a sorsa annak a fennmaradó 6500 milliárdnyi PMÁP-állománynak, amelynek hirtelen 5% környékére fog visszaesni a kamata.
Meglódultak a lakossági állampapírok értékesítési számai: az ÁKK közlése szerint múlt héten mindegyik lakossági papír kereslete nőni tudott, a legtöbbet a FixMÁP-ból vették a magyarok, ezt a bónusz állampapír, majd a MÁP Plusz követte.
Időarányosan kedvezően alakult a központi költségvetés finanszírozása az első félévben, hiszen az egész évre tervezett forrásbevonás 60%-a teljesült. Az év második felére jelentős devizakibocsátás nincs a tervekben, a lakossági és az intézményi forintpiac pedig jó úton jár, hogy megvalósuljanak a 2024-es célok - közölte az ÁKK.
Nem sok választási lehetősége marad az öreg kontinensnek, hátrálnia kell.
Donald Trump lépéseire figyelnek a befektetők.
Jól bírják a feltörekvő devizák az első Trump-döntéseket.
Jön egy támogatási program a gáztárolók feltöltésére, különben nagy baj lehet.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?